زلال؛ مثل چشمه، مثل اشک

حرف‌هایی ساده، صمیمی، صریح و زلال...

زلال؛ مثل چشمه، مثل اشک

حرف‌هایی ساده، صمیمی، صریح و زلال...

بسم الله

سلام.
این،
چشمه‌ای است زلال،
از دلِ سنگِ کوهی رو سیاه.
از سنگ هم چشمه‌ می‌جوشد.
من دیده‌ام.
با دو چشم خود،
و در دو چشم خود،
و از دو چشم خود.
لحظه‌ها زلال‌اند و گوارا؛
زمانی که عکس خودم را در چشمه‌ی چشمم تماشا می‌کنم.
و آن موقع دل سنگ ترک برمی‌دارد.
و زلال جاری می‌شود.
زلال، مجرای دردهایی است که از کوهی راه به برون یافته است.
زلال،
گاهی چشمه‌ی آبی خنک است.
و گاهی آبِ معدنیِ جوشان.
بستگی دارد در دل کوه چه خبر باشد...
****
ده مطلب اخیر در صفحه‌ی اول قابل پی‌گیری است.
بقیه را در فصل‌های موضوعی و یا بایگانی ماهانه ببینید.

+ اگر مطلبی از این وبلاگ نقل می‌کنید، ممنون می‌شوم که منبع را هم ذکر کنید. تشکر :)

تازه‌ترین نظرها

تذکری به تذکر دهندگان

پنجشنبه, ۹ آذر ۱۳۹۱، ۰۲:۲۱ ب.ظ

کسی را که نه چندان از اخلاق - چنان که شایسته است - بهره دارد و نه از علم چنان که بایسته، همان بهتر که سکوت کند و آبرویش را بخرد. منِ کوچک به این نکته اذعان دارم و متواضعانه به جهلم اعتراف می‌کنم، و بنابرهمین، قصد ندارم که نظریه بار کنم و اصل بنا سازم، این فقط دل‌گفته‌ای است که بر صفحه بار می‌کنم. شاید صواب باشد و شاید ناصواب. باشد که رهنمایی شما نیز واسطه‌ای باشد برای هدایت...

نکته این‌جاست که به نظرمن کسی که زبان به تذکر و نقد دیگران می‌گشاید و قصد مرآة شدن و صادقانه قصد عیوب برادران را به آن‌ها هدیه دادن می‌کند، نباید از نکاتی چند غفلت کند. خود من کم‌ترین هم یکی از همین‌هایی که نباید غفلت کنیم.

یکی از این نکته‌های مهم این است که ضروری است تذکر دهنده در مخاطب شناسی و تشخیص موقعیت دستی داشته باشد وگرنه بی‌تعارف باید قریب به اتفاق تذکرهایش را- با احترام- لای جرزهای دیوار نهاد.

از جمله مخاطبانی که لازم است شخصیتش شناخته شود همین خود این‌جانب است! به فرض مثال عرض می‌کنم. من وقتی به خودم نگاه می‌کنم حداقلش این است که یک گونه از هزاران گونه‌ی مخاطبان را می‌شناسم. حالا شاید اکثریت یا همه هم مثل من باشند که در این صورت دیگر نیازی به مخاطب شناسی نیست! ولی این احتمال را خیلی درست نمی‌پندارم و به گمانم هر کسی جوری است و من هم این جوری.

این جوری که بسیار بسیار رنج می‌برم زمانی که کسی می‌خواهد نکته ای را به من تذکر دهد، اما برای نیل به مقصود به هزار گوشه و کنایه متوسل می‌شود. مقابل جمعیتی شروع می‌کند داستان تعریف کردن تا مرا به اشتباهم آگاه کند. در حالی که به خوبی می‌توان فهمید مقصودش از کعبه و بت‌خانه منم، من! یعنی مقصودش از بت‌خانه منم، و کعبه آن چیزی است که می‌خواهد بگوید باش!!! (نه، کم است! به دلیل تحریف شگفت‌آوری که در مثل فارسی انجام شد ده تا علامت تعجب اضافه می‌کنیم:)!!!!!!!!!!

ولش کن! خلاصه این که این روش انتقاد و تذکر حالتی شبیه چندش و انزجار در من پدید می‌آورد و شگفت این‌که بسیاری از اطرافیانم از همین طریق نابه‌هنجار بهره می‌برند. یادم می‌آید دوست قدیمی ام وقتی بچه بودیم، هر موقع یک بدی در من می‌دید یا حدس می‌زد که شاید بعدا قرار باشد ببیند نه می‌گذاشت و نه برمی‌داشت و صاف‌صاف در چشمانم خیره می‌شد و انگشت سبابه به فراز و فرود تکان می‌داد و هرچه در دلش بود و قرار بود بعدا باشد یک‌جا بر سرم خالی می‌کرد. حالا نه این که بخواهم بگویم این روش خیلی خوب است! اما آن یکی هم انصافا خوب نیست. حداقل من نمی‌پسندم. و حداقل تذکر دهنده‌ای مخاطب‌شناس باید این‌را بفهمد. من از انتقادی خوشم می‌آید که صریح و واضح باشد، اما در خفا و دور از چشم دیگران. مرا بکشاند کناری و صراحتا مرا به اشتباهم آگاه سازد. ترجمه‌ی‌ آن در برخی فضاهای مجازی می‌شود نظر خصوصی برای نویسنده فرستادن!

البته اگر خواسته باشیم به رویه‌ی مرآة و آینه مراعات کنیم که المؤمن مرآة المؤمن، باید اعتراف کنیم که آینه هم جز این کاری نمی‌کند. فقط به خودت می‌گوید ولی شفاف و واضح و صریح و زلال!!

فعلا همین، تا بعد...

موافقین ۲ مخالفین ۰ ۹۱/۰۹/۰۹
سید طه

نظرها  (۳)

سلام, چه نکته خوبی ..تذکر دهندگان را درست گفتید ,اما تذکر گیرندگان باید همه مدلی اش را بپذیرند! اگرچ من خودم از آن دسته ام ک هیچ مدلی اش را راحت نمیتوانم بپذیرم! یعنی میپذیرم ولی به خورد جانم نمیرود ,آدموار عمل نمیکنم..این مدلی ها مثلا!
پاسخ:

سلام

ممنون

تذکر به جایی است.

باید سعی کنیم همیشه انتقاد پذیر باشیم...

آفرین

احب اخوانی من اهدی الی عیوبی

خدا توفیق عمل به دانسته ها مون به ما بده ان شاء الله

سلام

بسیارلذت بردم ازمطالب ومخصوصا قلمی که دارید.

پاسخ:
سلام
درود خدا بر شما
زنده باشی برادر

برای این مطلب نظر یا یادداشتی بگذارید:

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">