زلال؛ مثل چشمه، مثل اشک

حرف‌هایی ساده، صمیمی، صریح و زلال...

زلال؛ مثل چشمه، مثل اشک

حرف‌هایی ساده، صمیمی، صریح و زلال...

بسم الله

سلام.
این،
چشمه‌ای است زلال،
از دلِ سنگِ کوهی رو سیاه.
از سنگ هم چشمه‌ می‌جوشد.
من دیده‌ام.
با دو چشم خود،
و در دو چشم خود،
و از دو چشم خود.
لحظه‌ها زلال‌اند و گوارا؛
زمانی که عکس خودم را در چشمه‌ی چشمم تماشا می‌کنم.
و آن موقع دل سنگ ترک برمی‌دارد.
و زلال جاری می‌شود.
زلال، مجرای دردهایی است که از کوهی راه به برون یافته است.
زلال،
گاهی چشمه‌ی آبی خنک است.
و گاهی آبِ معدنیِ جوشان.
بستگی دارد در دل کوه چه خبر باشد...
****
ده مطلب اخیر در صفحه‌ی اول قابل پی‌گیری است.
بقیه را در فصل‌های موضوعی و یا بایگانی ماهانه ببینید.

+ اگر مطلبی از این وبلاگ نقل می‌کنید، ممنون می‌شوم که منبع را هم ذکر کنید. تشکر :)

تازه‌ترین نظرها

۵ مطلب در تیر ۱۳۹۵ ثبت شده است

دختر جوان به حرف‌های همسرش گوش نمی‌داد، و لابد همه به او حق می‌دادند؛ چون که همسرش در حق او به قدر کافی محبت نمی‌کرد.

پسر جوان در حق همسرش به قدر کافی محبت نمی‌کرد، و لابد همه به او حق می‌دادند؛ چون که همسرش به حرف‌های او گوش نمی‌داد.

 

این دور باطل ادامه پیدا کرد؛ و پس از اندکی، خط قرمز بطلان کشید بر خوشبختیِ نهان‌شده پشت فداکاری‌هایی که زیر دست و پای غرور و خودخواهیِ ناشی از بی‌عقلی جان‌باخته بودند.

و تمام.

۸ نظر موافقین ۴ مخالفین ۰ ۲۷ تیر ۹۵ ، ۰۷:۱۹
سید طاها

از دیرباز، ستارگان در زندگانی انسان‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کرده‌اند. نجوم از پدیده‌های جالب و شگفتی‌برانگیز برای همه‌ی نسل‌های بشر بوده و انسان‌های فرهیخته و کنجکاو به تمام چیزهایی که به نجوم مربوط می‌شده هماره علاقه نشان داده‌اند. همین امر موجب شد تا در سالیان دراز، کم‌کم علوم و اشیا و موضوعات مختلفی پیرامون نجوم شکل بگیرد و سامان یابد. تقویم‌های نجومی، و ابزارآلات رصد نجومی، از جمله‌ چیزهای نجومی‌ای بودند که در گذشته‌های دور به وجود آمدند. چیزهای نجومی در دوران اخیر هم هم‌چنان جذابیت و اهمیت خودشان را با قوت تمام دارا هستند. اگرچه عموم مردم به چیزهای نجومی علاقه‌مندند، ولی دست همه به آن‌ها نمی‌رسد و ناگزیر، فقط عده‌ی معدودی که می‌توانند، فداکاری می‌کنند و به نمایندگی از مردم این مهم را به انجام می‌رسانند. چیزهای نجومی به خاطر این‌که به نجوم مربوطند و نجوم هم در سرنوشت انسان‌ها و عالم نقش اساسی دارند، بسیار مهم هستند و اصلاً نمی‌شود به آن‌ها هیچ خرده‌ای گرفت. حالا زمانی که قانونی هم باشند که دیگر هیچ، دیگر هیچ اشکالی ندارند؛ دلیلش هم که واضح است و عرض شد: چون هم نجومی هستند و هم قانونی.

اگر عشق و علاقه‌ی وافر به این عرصه وجود نداشت، و عده‌ای ایثارگرانه خود را وقف نمی‌کردند تا به جای همه‌ی مردم به تنهایی بار گرفتن این حقوق‌های نجومی را متحمل شوند، معلوم نبود سرنوشت نجوم به کجا می‌انجامید. نجوم، در سال‌های اخیر، مورد کم‌لطفی‌های بسیاری واقع شده بود، و حالا دیده می‌شود که در خفا کسانی بوده‌اند که بی‌هیچ شائبه و ریایی، به این دست مسائل با هوشیاری و درایت توجه داشته‌اند و نگذاشته‌اند که چنین عرصه‌ی پرمخاطره و اهمیتی به فراموشی سپرده شود.

بی‌تردید لازم است همه قدردان این خدمت‌گزاران صدیق باشیم. باشد که خداوند آن‌ها را به نتیجه‌ی این خیرخواهی‌های بی‌شائبه‌شان، در دنیا و آخرت نائل بفرماید.

۶ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۲۳ تیر ۹۵ ، ۰۸:۵۹
سید طاها

شق القمر

۵ نظر موافقین ۳ مخالفین ۰ ۰۵ تیر ۹۵ ، ۰۴:۲۳
سید طاها

نخستین اصلی که در هر پژوهش بنیادین باید دانست

-حتی پیش از بداهت امتناع اجتماع نقیضین-

این است که «فاقد شیء مُعطی شیء نمی‌شود».

 

بله. بی‌مایه فطیر است آقا.

۲ نظر موافقین ۲ مخالفین ۰ ۰۳ تیر ۹۵ ، ۲۲:۴۴
سید طاها

از یک کودک بخواهید تا با مقوا و چسب و ماژیک، یک کاردستی گوشی تلفن همراه هوشمند درست کند. به احتمال زیاد از نظر طراحی محصول یادشده شباهت قابل توجهی به گوشی‌های اپل خواهد داشت! خب، حالا می‌توانید از شرکت اپل شکایت کنید که طرح آی‌فون را از کاردستی کودک یادشده تقلید کرده است!

باور نمی‌کنید؟ حالا عرض می‌کنم خدمتتان...

گویا دادگاه پکن، اپل را به خاطر کپی‌برداری از طراحی ظاهری یک گوشی زپرتی چینی که نام و نشانش را احتمالاً هرگز نشنیده‌اید، محکوم کرده و فروش آی‌فون را در چین ممنوع نموده، که ظاهر iPhone 6 را یک شرکت چینی قبلاً طراحی کرده بوده است!

واقعیت این است که اپل همواره به طراحی بسیار ساده و در عین حال زیبا اهمیت می‌داده و سادگی از اصول طراحی او بوده است؛ دقیقاً همان نکته‌ای که اغلب طراحان صنعتی از آن می‌گریزند تا محصولات چشم‌گیرتری طراحی و تولید کنند. شاید اصلاً یکی از رازهای جذابیت اپل همین طراحی ساده و موقرش باشد. در هر صورت طرح ظاهری آن، هیچ پیچیدگی خاصی ندارد، و هیچ‌وقت هم نداشته است. به راستی این طراحی ساده‌ی ساده، این تخته‌ی بی‌هیچ‌ آرایه‌ و خم و قوس، اَپل مثلاً چه چیزش را خواسته باشد از دیگری تقلید کند؟! (اصلاً شما اگر ببینید، شباهت آن گوشی چینی به اپل همان‌قدر است که شباهت همه‌ی گوشی‌های همراه دیگر به هم‌دیگر!)

 

احتمالاً نکته را گرفته‌اید! توجه دارید که چین برای اَپل -صرفاً- در خود چین تعیین تکلیف کرده و این‌طور نبوده که به دادگاه جهانی شکایت کرده باشد.
بله، به نظر می‌رسد مسئله آن‌جاست که -هرچه باشد- اَپل سومین فروشنده‌ی گوشی تلفن همراه در چین بوده، و یک برند خارجی است، و -اگرچه در خود چین مونتاژ می‌شود- به هر تقدیر عرصه را بر طراحان صنعتی و مهندسان کشورش تنگ می‌کند، و مشتی ارز را نیز از آن کشور خارج می‌سازد.

و چین مثل ایران نیست که وقتی تولیدکننده‌ی داخلیش دست و پا می‌زند، هم‌چنان بیلبوردهای شهرهایش پر از طرح‌های تبلیغاتی برند1های بیگانه باشد2؛ و تعرفه‌های واردات در مناطق آزاد و عدم کنترل درست و درمان ورود کالا؛ گوشی‌های قاچاقی و محصولات خارجی را به مصاف دسترنج مردم کشورش بکشاند، و تولیدکننده‌ی داخلی را به خاک سیاه بنشاند.

 


1- «بنده از این کلمه‌ی برند هم خیلی بدم می‌آید.» رهبر معظم انقلاب.

2- ولو برندهایی که در داخل مونتاژ می‌شوند! طراحی بومی و تولید داخلی -هرچند حداقلی باشد- از مونتاژ محصولی که همه چیزش وابستگی است بهتر است. عرض کردم که چین خودش مونتاژ کننده‌ی آی‌فون است. فتأمل جیّداً.

* فکر نمی‌کنم عنوان نیازی به توضیح داشته باشد. این‌بار هم که مال همسایه واقعا غاز است، آمده‌اند که همسایه غاز را از روی مرغ آن‌ها کپی برداری کرده!

+ پیوند این خبر در خبرآنلاین

۴ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ تیر ۹۵ ، ۱۴:۵۷
سید طاها